Jak zbudować wyciąg narciarski
Â
Producent prowadzi poradnictwo w zakresie doboru trasy, wstępne wytyczenie trasy, dokonuje wizji lokalnej już wytyczonych tras określając możliwość budowy wyciągu.
Usługi te wliczone są w koszt budowy wyciągu.
Â
Wszystkie wyciągi podlegają odbiorowi przez Rejonowy Transportowy Dozór Techniczny stąd też konieczność dostosowania nie tylko konstrukcji i lokalizacji, ale również zabezpieczenia otoczenia wyciągu, sposobu eksploatacji do warunków technicznych ustalonych przez Główny Inspektorat Transportowego Dozoru Technicznego. Informację w tym zakresie można uzyskać w każdym Rejonowym Transportowym Dozorze Technicznym.
Â
Tok postępowania zapewniający sprawną budowę wyciągu:
1. Wystąpienie inwestora do właściwego Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
2. Wydanie przez UrzÄ…d Gminy takiej decyzji.
3. Opracowanie projektu budowlanego przez osobÄ™ posiadajÄ…cÄ… odpowiadajÄ…cÄ…Â odpowiednie uprawnienia budowlane.
4. Uzgodnienie projektu budowlanego, w tym z użytkownikami sieci pod- i nadziemnych, strażą pożarną, ochroną środowiska, a także z właściwym inspektoratem Transportowego Dozoru Technicznego dokumentacji urządzeń technicznych.
5. Wydanie pozwolenia na budowÄ™.
6. Uzyskanie zezwolenia na wjazd samochodem na teren budowy wyciągu - dotyczy lasów państwowych, ewentualnie parków narodowych.
7. Uzgodnienie z producentem szczegółowej lokalizacji wyciągu.
8. Zlecenie wykonania przekroju podłużnego trasy wyciągu w skali 1:500, pomiarami co 10 metrów z uwzględnieniem punktów charakterystycznych w dwóch egzemplarzach.
9. Zlecenie wykonania planu sytuacyjnego w skali 1:10000 z naniesieniem trasy wyciągu i obiektami znajdującymi się w pobliżu wyciągu (do 10 metrów w obie
strony) w dwóch egzemplarzach.
10. Złożenie zamówienia na budowę wyciągu u producenta.
11.Przesłanie przekroju podłużnego i planu sytuacyjnego do producenta celem
wykonania projektu budowy wyciÄ…gu.
12. Uzgodnienie z producentem terminu dostawy i montażu.
13. Wykonanie fundamentów podpory zwrotnej, napędowej i odciągów zgodnie z dokumentacją producenta przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje (uzyskać potwierdzenie przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w dwóch egzemplarzach).
14.Doprowadzenie napięcia zasilającego wraz z wyłącznikiem głównym do sterowni.
15. Wykonanie sterowni, której ściana najbliższa wyciągu będzie oddalona od osi wyciągu o około 6 metrów. Okna sterowni muszą być zwrócone na podporę i
na trasÄ™ wyciÄ…gu. Zalecane wymiary sterowni to 2x3 metra.
16. Wykonanie instalacji zabezpieczającej (uziemienie wyciągu) zgodnie z warunkami Zakładu Energetycznego (uzyskać świadectwo badania uziemienia w dwóch egzemplarzach).
17.Wykonanie prac ziemnych dla instalacji sterującej wyciągu wg wskazań producenta wyciągu.
18. Rozwiezienie elementów wyciągu po stoku i ich montaż.
19. Ogrodzenie podpór, oraz oznakowanie tras zjazdowych zgodnie z wymaganiami GOPR.
20.Wystąpienie inwestora do właściwego inspektoratu TDT z wnioskiem o dopuszczenie do eksploatacji (odbiór techniczny).
21. Stwierdzenie o dopuszczeniu do eksploatacji,
22. Wydanie pozwolenia na użytkowanie,
23. Kontrola użytkowania obiektów budowlanych.
Â
Producent po wykonaniu montażu i przeprowadzeniu prób odbiorczych wyciągu dokonuje pisemnego przekazania urządzenia inwestorowi do eksploatacji z jednoroczną gwarancją niezawodności pracy.
Producent informuje, że wyszczególniony zakres prac nie jest wliczony w koszty produkcji i montażu.
Â
Â